7 Soruda Donuk Ciltin Nedenleri

Hiç cildinizin solduğunu ve renginin gittiğini fark ettiniz mi? Belki zorlu bir süreçten veya uykusuz geceler geçirdiğiniz bir zamanda olmuş olabilir. Aslında Donuk Cilt kavramı, cildinizin cansız bir görünüme ve kısa veya uzun zaman sürecinde canlı olmayan bir cilt tipi olmasıdır.  

Donuk cilt nedir ve nedenleri nedir.
  1. Cildinizi kurumaya hapsetmek. Cildi susuz ve nemsiz bırakmak cildinizi kurutmaya başlayacaktır. Düzenli su içmemek en büyük nedendir. 
  1. Aşırı Ölü Cilt Hücreleri: Cildimiz kendini sürekli yeniler ve ölen hücreleri dışarı atar fakat yaşlanma yüzünden bir zamandan sonra atılamayan ölü cilt hücreleri parlaklığınızı söndürebilir. 
  1. Yaşlanma : Önceki maddede yaşlanmanın eksilerinden birini yazdık. Bunun yanında yaşlandıkça melanin üretimi artar ve düzensiz cilt reng tonu oluşur yüzümüzde. Kollajen üretimi de yaşlandıkça azalır. Kollajen ise vücudun ürettiği doğal nemlendirici diyebiliriz. 
  1. Çevresel Faktörler: Dış faktörlerden kaynaklı olarak cildinizin parlaklığı ve rengini kaybedebilirsiniz. Bunlar egzoz gibi zararlı dumanlar, fazla güneş altında kalmak ve herhangi bir çevre kirliliği neden olabilir. 
  1. Stres : Bütün hastalıkların neredeyse başlıca sebebidir stres. Stresli bir vücut sürekli gerilim altında olur bu yüzden sağlıklı üretim oluşamaz ve beyin olumlu olarak değil negatif üretim yapar.  
  1. Kan dolaşımı eksikliği : Kan dolaşım eksikliğinin en büyük sebebi cilt hücrelerinin gerektiğinden az oksijen ve besin almasıdır. 
  1. Hasarlı Lipid Bariyeri : Ciltte yüzey hücreleri arasında arasında nemi geçirmez hale getiren küçük, görünmez ve çatlaklar cildinizin parlaklığını alabilir. 

Sizlere Donuk Cilt Nedir ve nedenleri hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştık isterseniz çözümü için diğer makalemize gidebilirsiniz. Sağlıklı ve sevgiyle kalmanızı dileriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir