Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Kalp Hastalığı Gerçeği

Semptomları olmasa bile risk altında olabilirsiniz. Hastalık Kontrol Merkezlerine göre kadınların yarısının katili kalp hastalıkları olduğunu biliyor muydunuz? Birçok kadın kalp hastalığı belirtileri ve risklerini tam anlamıyla bilmiyor. Aşırı kilolu ve orta yaşta bir adam göğsünün sol tarafından ağrı ve acı çekerken kadınlarda sırt ağrısı, çene ağrısı veya mide bulantısı olabiliyor. Ayrıca kalp hastalığı sadece kalp krizi değildir ritim bozukluğu gibi sorunlar olabilir. Ama hemen korkmayın kalp hastalıklarını yaşam tarzı değişikleri ile %80 oranında kendinizi koruyabilirsiniz. Bunlar, sağlıklı beslenme, düzenli spor ve sigara içmeme gibi alışkanlıklar.

Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Kalp Hastalığı Gerçeği Fotoğrafı

8 Kalp Hastalığı Gerçeği:

  1. Kalp hastalığı tüm kanser türlerinden daha fazla kadını öldürür.

Tahminen her dört kadından biri kalp hastalıkları yüzünden olabilirken meme kanseri yüzünden 30 kadından biri ölüyor (Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göredir) . Aslında kalp hastalığı ve felç sonucunda ölüm oranları kanser türleri yüzünden ölüm oranlarından fazladır (Philadelphia’daki Independence Blue Cross’ta yönetim kurulu sertifikalı aile hekimi ve baş tıbbi memuru olan Richard Snyder). Kalp hastalıkları ayrım yapmaz siyahi bir insanda da beyaz bir insanda da doğuda olan biride batıda olan birinde de görülebilir. Her yaştan ve ırktan kişilerde görülebilir.

  1. 10 kadından dokuzu en az bir risk faktörüne sahiptir.

Doğum kontrol hapları, sigara içmek, yeme alışkanlıklarındaki bozuklar veya sağlıksız beslenme ve egzersiz yapılmaması kadınlarda kalp hastalığı olma riskini artırıyor. Tüm kadınların neredeyse risk faktörlerinden birine sahiptir. Risk faktörü olmayan birinde görülme oranı da mevcut olduğunu unutmayalım Kanada’da Kalp ve İnme Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre bilinen kalp hastalığı risk faktörü bulunmayan kadınların genç olan katılımcıların yüzde 48’inin zaten ilk kardiyovasküler belirtilerden biri olan ateroskleroz (tıkanmış arterler) belirtilerine sahip olduğunu buldu.
Bundan sonrasını kısa maddeler ile sizlere anlatarak sıkmadan anlatmak istiyoruz:

  1. Rutin taramalar 20’li yaşlarınızda başlamalıdır: Uzmanlar kontrollere 20 yaşında başlanılmasını tavsiye ediyorlar. Orlando Sağlık Kalp Enstitüsü’nden kardiyolog Maria Carolina Demori, “Gençlerde ve yirmili yaşların başında olan kadınların kalp problemleri gelişmeye başlıyor” diyor.
  2. Semptomları tanımak gerçekten zor – özellikle kadınlarda: Kadın ve erkek arasında belirtiler farklı olmasından dolayı anlaşılması zordur. Kadınlar, yorgunluk, bulantı, nefes darlığı, hazımsızlık, sırt ağrısı, hatta çene ağrısı gibi  semptomlara sahip olma eğilimindedir.
  3. CPR yapma olasılığı daha düşüktür: CPR yani Kalp Masajı yapılması erkeklere göre daha düşüktür. Kamuda kalp krizi geçiren bir kadın için kadınların %39’u Erkeklerin %45’i seyirci kalmaktadır.
  4. Zinde olmak sizleri riskin dışına taşımaz: Spor yapmak ve sağlıklı beslenme sizleri %100 kalp hastalığı sorunlardan kurtarmaz fakat sağlıksız ve spor yapmayan birine göre daha risk dışındasınız diyebiliriz.
  5. Semptomlarınız olmasa bile, hala risk altında olabilirsiniz.
  6. Hormonlarınızı takip etmek yardımcı olabilir: Kalp hastalığınızın olup olmadığını anlamak için hormon takibi ile sağlayabilirsiniz.

Son Olarak

Unutmayın sağlık en yaşamın en temel taşıdır. Sağlıklı kalmak için sağlıklı beslen ve spor yapmayı ihmal etme. Sinir stres gibi psikolojik durumlarında kalp hastalığı riskini artırdığını unutma. Kadınlar erkeklere göre daha duygusal olduğu için görülme oranı fazla olması bu yüzdende olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir